Open Loop Split Core Hall Effect Current Transducer Easy Install CS10000KC
Nanjing Chieful Science & Technology Co., Ltd.
Contact Now
Place of Origin : Jiangsu, China (Mainland)
Brand Name : chieful
Model Number : CS10000KC
MOQ : 1 Piece
Price : Negotiable
Usage : Magnetic Sensor
Theory : Hall Sensor
Output : Analog Sensor
Color : black
window size : 140*36mm
weight : 1220g
Application : Automation
Product name : split core hall effect current transducer CS10000KC
Type : open loop
Certificate : CE ,RoHS,ISO9001
Capacity : 10000pcs/month
Warranty : 5 years
Selling Units : Single item
Single package size  : 26X19X17 cm
Single gross weight : 1.22 kg
Package Type : split core current transducer packing in antistatic foam.
Contact Now
Product Description
split core hall effect current transducer CS10000KC
Applications
1. VF speed regulating device
2. Converter
3. UPS
4. SMPS
5. Electric locomotive
6. Grid monitoring
7. Industrial power supply (welding machine, textile machine, servo drive, etc.)
Electrical characteristics
Type CS1000KC CS3000KC CS5000KC CS8000KC CS10000KC
IPN Primary nominal input current 1000 3000 5000 8000 10000 A
IP Measuring range of primary current 0~±2000 0~±6000 0~±10000 0~±12000 0~±12000 A
VOUT Nominal output voltage 4±1% V
VC Supply voltage ±15(±5%) V
IC Current consumption VC=±15V <25 mA
VD Insulation voltage AC/50Hz/1min 6 kV
εL Linearity <1 %FS
VO Offset voltage TA=25℃ <±25 mV
VOM Residual voltage IPN→0 <±20 mV
VOT Thermal drift of V0 IP=0 TA=–25~+85℃ <±1 mV/℃
TR Response time ≤7 μs
f Frequency bandwidth(-3dB) DC~3 kHz